دو شنبه 29 / 2 / 1392برچسب:, :: 20:57 ::  نويسنده : ahmad & saman

کاربرد:

اين فتوسل بدون نياز به دريافت نور در هر روز با يک برنامه کامپيوتري طلوع و غروب آفتاب را به صورت دقيق تشخيص داده و عمل قطع و وصل لامپهاي مربوطه را انجام مي دهد. با توجه به نصب دستگاه در داخل تابلو (in door) و عدم تاثير عوامل طبيعي روي آن و همچنين دقت بالاي آن، اين فتوسل مورد توجه مصرف کنندگان قرار گرفته است.

برای مشاهده ی متن کامل، لطفا" به ادامه مطلب بروید...ادامه مطلب ...


دو شنبه 28 / 2 / 1392برچسب:, :: 20:55 ::  نويسنده : ahmad & saman

تعريف دستگاه:

دستگاه ساعت نجومي جهت ايجاد فرمان باتاريخ وزمان مشخص درمدت معين طراحي گرديده است .

قابليت دستگاه :

اين دستگاه قادراست تافرمان خاموش وروشن شدن رادرمدت 18ماه به صورت ذخيره شده اجرا نمايد.براي هرشبانه روزتعداد 6 بارباتاريخ وزمان درنظرگرفته شده كه توسط نرم افزار ويادستي قابل بكارگيري است. اين دستگاه قابليت تغيير زمانهاي تنظيم شده راازمسير دور توسط سيستم هاي مخابراتي دارا مي باشد.تواناي هاي ذكر شده باعث شده است كه به يك دستگاه ايده ال دربين دستگاههاي مشابه بدل شود .يكي ديگر ازقابليت هاي دستگاه ساعت كارنجومي طراحي شده توسط شركت بهينه پوياي آذر داشتن سه رله مي باشدكه درصورت خرابي رله اول دستگاه خودبه خود ازرله دوم استفاده كرده ودراين هنگام توسط سيستم هاي مخابراتي به اپراتورمركزي خرابي رله اول راگزارش مي دهد . اين عمل باعث مي شود تا دستگاه همچنان بي وقفه به كارخود ادامه دهد.
كاربرد:
1-خاموش وروشن نمودن چراغهاي روشنايي معابر - محوطه هاي پاركها . كارخانجات . ادارات .بانكها وكليه مراكز تجاري ومسكوني .(بااستفاده ازاين دستگاه حداقل 10 درصد مي توان درمصرف انرژي صرفه جويي كرد).

2- به صورت زمان بندي سيستم هاي گرمايش وسرمايش راباتوجه به زمانهاي بهره برداري قطع وصل كرد.

3- براي جيره بندي برق - آب وگازدرجاهايي كه نيازبه اعمال محدوديت درمصرف باشد.

4- درجاهايي كه قراردادارايه خدمات به گونه اي است كه نيازاست تا برق - آب - گاز - تلفن وياهرخدمات ديگر به صورت ساعتي باشد استفاده ازاين دستگاه كاملا مفيد خواهد بود.

 دو شنبه 27 / 2 / 1392برچسب:, :: 20:52 ::  نويسنده : ahmad & saman

2-1-1-ساختمان يك خط انتقال نمونه
اكثر خطوط انتقال ، هوايي مي باشند زيرا خطوط زميني براي انتقال به فواصل زياد بسيار گران تمام مي شوند . هاديهاي خطوط هوايي به وسيله برج هاي مشبك فولادي ( دكل ) يا پايه هاي چوبي ، جهت عايق نمودن هاديها از زمين در هر نوع شرايط جوي و جلوگيري از تماس اتفاقي مي باشد . استفاده از پايه هاي بلند اين امكان را مي دهد تا از اسپان هاي بلند و در نتيجه تعداد پايه هاي كمتري استفاده كرد .
اندازه يا طول مقره بستگي به ولتاژ خط دارد . هرچه ولتاژ قويتر باشد بايستي طول زنجيره مقره بلندتر باشد . هادي ها معمولا از آلومينيوم رشته اي با هسته فولادي است . آلومينيوم هادي خوبي براي الكتريسيته است ، و هسته فولادي موجب مقاوم شدن هادي مي شود . يك هادي مقاوم وسبك را مي توان با فلش (شكم) كمتر در اسپان هاي بلند استفاده نمود .

 

برای مشاهده ی متن کامل، لطفا" به ادامه مطلب بروید...ادامه مطلب ...


دو شنبه 26 / 2 / 1392برچسب:, :: 20:50 ::  نويسنده : ahmad & saman

آنتنها بشرح زیر میباشند


1-آنتن مارکنی(marconi antenna)


آنتن مارکنی یک آنتن یک قطبی با طول لاندا چهارم است که بطور عمود بر روی زمین نصب میشود.زمین انرژی تابیده شده بر خود را بازتاب میکند. در اثر این بازتاب تصویر آنتن لاندا چهارم در زمین ظاهر میشود که میتوان به عنوان یک آنتن فرضی در نظر گرفت که قرینه ی انتن اصلی نسبت به سطح زمین است.این آنتن فرضی را سایه آنتن اصلی می نامند.در شکل چگونگی تشکیل سایه و منحنی های توزیع ولتاژ جریان در یک نمونه آنتن اتومبیل نشان داده شده است.


آنتن مارکنی را آنتن تصویری می نامند عملکرد این آنتن و تصویرش عینا شبیه آنتن نیم موج است.آنتن اتومبیل یک آنتن مارکنی است.بدنه ی فلزی اتومبیل به عنوان آنتن عمل میکند و اثر تصویر آنتن ضاهر میشود.

 

برای مشاهده ی متن کامل، لطفا" به ادامه مطلب بروید...ادامه مطلب ...


محققان در ایرلند با استفاده از نانوسیم سیلیکونی موفق به ساخت اولین ترانزیستور بدون اتصال شده‌اند.

طبق گفته این محققان این افزاره که ایده آن اولین بار در سال 1925 داده شده ولی تاکنون ساخته نشده است، خواص الکتریکی نسبتاً اید‌ه‌آلی دارد. این افزاره در مقایسه با ترانزیستورهای مرسوم امروزی، به صورت بالقوه می‌تواند سریع‌تر و با توان کمتر کار کند.
به گزارش سرویس علم و فن آوری پایگاه اطلاع رسانی صبا به نقل از نانو ترانزیستور‌های امروزی دارای اتصالات نیمه‌رسانا می‌باشند. معمول‌ترین نوع اتصال، اتصال p-n است که به‌وسیلة تماس بین یک قطعه سیلیکونی نوع p و یک قطعه سیلیکونی نوع n تشکیل می‌شود. در قطعه نوع p، سیلیکون برای ایجاد حفره‌های اضافی با ناخالصی‌ها دوپ می‌شود و در قطعه نوع N، سیلیکون برای ایجاد الکترون‌های اضافی با ناخالصی‌ها دوپ‌ می‌شود.

تعداد ترانزیستورها روی یک میکروتراشه سیلیکونی منفرد به طور فزاینده‌ای در حال افزایش می‌باشد و از سال 1970 تاکنون از چندصد به چندین بیلیارد رسیده است. در نتیجه ترانزیستورها به قدری ریز شده‌اند که ایجاد اتصالات با کیفیت در آنها به شدت مشکل شده است. در عمل تغییر غلظت دوپ‌کننده‌ی یک ماده‌ی در فصول کمتر از حدود 10 نانومتر بسیار مشکل است.

برای مشاهده ی متن کامل، لطفا" به ادامه مطلب بروید...ادامه مطلب ...


دو شنبه 24 / 2 / 1392برچسب:, :: 20:48 ::  نويسنده : ahmad & saman

دژنکتور کلیدی است که علاوه بر قطع و وصل خط، حفاظت شبکه را نیز بر عهده دارد و در شرایط اتصال کوتاه شدن شبکه بوسیله عملکرد رله ها قسمت معیوب را مجزا می نماید. دژنکتور ها طوری طراحی شده اند که بطور اتوماتیک از طریق رله یا بطور دستی از اتاق فرمان و همچنین از محل ، در شرایط تحت ولتاژ و زیر بار و در زمان اتصال کوتاه که جریان عبوری از مدار ممکن است تا 10 برابر جریان نامی در دژنکتور باشد، قادرند مدار را قطع نمایند بدون آنکه آسیبی به آن برسد.


مدار وصل دژنکتور :
با فرمان از راه دور (REMOTE) از اتاق فرمان و از نزدیک (LOCAL) بوبین وصل دژنکتور که بوسیله برق DC تغذیه می شود، تحریک و دژنکنور وصل می گردد.
مدار قطع دژنکتور:
به طور اتوماتیک از طریق رله و به طریق رله و به طریق دستی از راه دور و نزدیک بوبین قطع دژنکتور انرژی دار شده و باعث قطع دژنکتور می گردد ، چنانچه عمل قطع صورت نگیرد ، اشکالات زیر ممکن است وجود داشته باشند:
مدار قطع دژنکتور اشکال دارد که در این صورت بایستیp آلارمTRIP CIRCUIT FAILURE روی تابلو آلارم ها روشن باشند.
مکانیزم دژنکتور وp یا سیستم خاموش کننده جرقه اشکال دارد که در این صورت آلارم CIRCUIT BREAKER FAILURE دریافت می شود.

 دو شنبه 23 / 2 / 1392برچسب:, :: 20:45 ::  نويسنده : ahmad & saman

مخابرات بخش مهمی از جامعه مدرن است. در سال ۲۰۰۶ تخمین زده‌اند که سود سالانه صنعت مخابرات ۲/۱ تریلیون دلار است که جزو ۳٪ سود خالص جهان (نرخ تبادل اداری) قرار دارد.شرکت‌ها در سطح اقتصاد خرد از مخابرات، برای ایجاد امپراتوری‌های جهانی استفاده کرده‌اند. این در مورد خرده فروشی شبکه‌ای Amazon.com واضح است. اما طبق نظر ادوارد لنرت، حتی یک خرده فروش معمولی مثل وال-مارت نیز با استفاده از مخابرات بهتر در زیر ساخت‌هایش به سود بیشتری در مقایسه با رقبایش دست پیدا کرده‌است. صاحب خانه‌ها در شهرها در سراسر جهان از تلفن هایشان برای انجام سرویس‌های خانه از تحویل پیتزا گرفته تا سیم کش استفاده می‌کنند. حتی جوامع فقیر نیز برای استفاده از تلفن به خاطر مزیتهای آن تشویق شده‌اند. در ناحیه نارشینگدی بنگلادش، روستایی‌های جدا از هم از تلفن‌های همراه برای ارتباط مستقیم با عمده فروشان و معامله بهتر کالاهایشان استفاده می‌کنند. در ساحل عاج، تولید کنندگان قهوه از تلفن همراه برای دنبال کردن ساعتی تغییرات قیمت قهوه استفاده می‌کنند و محصولاتشان را با بهترین قیمت می‌فروشند.

 

برای مشاهده ی متن کامل، لطفا" به ادامه مطلب بروید...ادامه مطلب ...


دو شنبه 22 / 2 / 1392برچسب:, :: 20:44 ::  نويسنده : ahmad & saman


Jung Dae Hoon با تلفیقی مفهومی و هنرمندانه بین تلفن همراه و ساعت مچی شکلی تازه از تلفن همراه به جهان معرفی کرد . با این به ظاهر ساعت زیبا یا طراحی چشم نواز می توان شماره گیری کرد و با دیگران ارتباط برقرار کرد و در واقع با داشتن این تلفن همراه شما از داشتن تلفن همراه و ساعت مچی بی نیاز خواهید شد.

 دو شنبه 21 / 2 / 1392برچسب:, :: 20:43 ::  نويسنده : ahmad & saman

روغن نمای مغناطسی

روغن در ترانسفورماتورهای روغنی به عنوان پر حجم ترین عایق و خنک کننده استفاده شده شده است که ضروریست سطح آن همواره در سطح مجاز نگه داشته شود . روغن نماها به منظور نشان دادن سطح روغن در ترانسها به کار میروند .

طراحهی آنها طوری است که بتوانند در شرایط 110 درجه سانتی گراد و 0.5 بار (بصورت فشار یا خلا) به عملکرد عادی خود ادامه دهند. ساختمان روغنها متشکل از دو قسمت نشانگر و فلنچ می باشند که توسط پیچ بهم متصل هستند هر کدام از قسمتهای اصی شامل بخشهای زیر می باشند.

نشانگر : بدنه اصلی،صفحه مدرج،عقربه ،طلق،فلنچ: بدنه اصلی، اهرم، شناور، و کوپلینگ مغناطیسی

درجه روغن نما

با توجه به شرایط کاربرد روغن برای ساخت اقلب قسمتهای بیرونی آن از آلومینیوم استفاده شده است و قسمتهایی که در معرض نور خورشید ویا روغن ترانسفورماتور قرار دارند از مواد مقاوم در شرایط مذکور ساخته شده اند.

برای مشاهده ی متن کامل، لطفا" به ادامه مطلب بروید...ادامه مطلب ...


دو شنبه 20 / 2 / 1392برچسب:, :: 20:40 ::  نويسنده : ahmad & saman


انواع تابلوها : تابلوی ایستاده قابل دسترسی از جلو- سلولی-تمام بسته دیواری كه خود این تابلو ها می توانند اصلی- نیمه اصلی و فرعی باشند .


تابلوی اصلی: در پست برق و بطرف فشار ضعیف ترانس متصل است .

تابلوی نیمه اصلی: اینگونه تابلو ها ی برق بلوك ساختمانی یا قسمت مستقلی از مجموعه را توزیع و ازتابلوی اصلی تغذیه می شود .

تابلوی فرعی: برای توزیع و كنترل سیستم برق خاصی مانند موتور خانه- روشنایی و غیره به كار می رود و از تابلوی اصلی تغذیه می شود .

برای مشاهده ی متن کامل، لطفا" به ادامه مطلب بروید...ادامه مطلب ...


دو شنبه 19 / 2 / 1392برچسب:, :: 20:39 ::  نويسنده : ahmad & saman

مقدمه

از مهمترین منابع استفاده صلح آمیز از انرژی اتمی ، ساخت راکتورهای هسته‌ای جهت تولید برق می‌باشد. راکتور هسته‌ای وسیله‌ای است که در آن فرآیند شکافت هسته‌ای بصورت کنترل شده انجام می‌گیرد. در طی این فرآیند انرژی زیاد آزاد می‌گردد به نحوی که مثلا در اثر شکافت نیم کیلوگرم اورانیوم انرژی معادل بیش از 1500 تن زغال سنگ بدست می‌آید. هم اکنون در سراسر جهان ، راکتورهای متعددی در حال کار وجود دارند که بسیاری از آنها برای تولید قدرت و به منظور تبدیل آن به انرژی الکتریکی ، پاره‌ای برای راندن کشتیها و زیردریائیها ، برخی برای تولید رادیو ایزوتوپوپها

و تحقیقات علمی و گونه‌هایی نیز برای مقاصد آزمایشی و آموزشی مورد استفاده قرار می‌گیرند. در راکتورهای هسته‌ای که برای نیروگاههای اتمی طراحی شده‌اند (راکتورهای قدرت) ، اتمهای اورانیوم و پلوتونیم توسط نوترونها شکافته می‌شوند و انرژی آزاد شده گرمای لازم را برای تولید بخار ایجاد کرده و بخار حاصله برای چرخاندن توربینهای مولد برق بکار گرفته می‌شوند.

برای مشاهده ی متن کامل، لطفا" به ادامه مطلب بروید...ادامه مطلب ...


دو شنبه 18 / 2 / 1392برچسب:, :: 20:37 ::  نويسنده : ahmad & saman

كمپاني ABB اخيرا ساخت AX1 يك محصول كليدخانه ولتاژ متوسط جديد عرضه كرده است. اين فناوري خصيصه ساختماني منحصر به فردي را داشته و چندين مفهوم در طراحي آن به كار گرفته شده است.AX1كليدخانه جديد عايقبندي در برابر هوا و ولتاژ متوسط ABB بر مبناي فلسفه ايمني ساخته شده كه بر مبناي آن فضاي كامل ولتاژ قوي براي چندين ورودي و تغذيه كننده مكعبي و يك حصار فلزي پيش بيني شده كه امكان برخورد انساني در شرايط سرويس را پيش نميآورد. در جهت ارتقاي ايمني و مقابله با خطرات رودرروي انساني و كاهش زمان برپاسازي دوباره در شرايط خرابي دستگاهي به نام ”حذفكننده آرك – Arc Eliminator “ ساخته ، امتحان و به كار برده شده است. مشخصه هاي نوآورانه ديگر نظير مشاهده گري كامل و اتصالات سيم پيچها با كنتاكت جهشي نيز ايمني AX1 را بالاتر برده است.محصولAX1 در لودويكا ساخته شده كه بزرگترين مركز سازنده دستگاههاي فشارقوي در دنياست و آن را به مطلوبترين مكان براي توسعه بعدي AX1 بدل گردانده است. كارخانه AX1 شكل يكپارچه دارد و بخشهاي توليد و اداري در كنار هم قرار دارند. اين امر سبب مي شود مبادله اطلاعات قابل اتكاي بين بخشهاي اداري و توليدي به سرعت ميسر شود.

برای مشاهده ی متن کامل، لطفا" به ادامه مطلب بروید...ادامه مطلب ...


دو شنبه 17 / 2 / 1392برچسب:, :: 20:36 ::  نويسنده : ahmad & saman

مقره با لایه گرافیتی

مقره سوزنی است که روی سر آن تا سطح مشخص از قشر سیاه گرافیت پوشیده شده است که این قشر میدان الکتریکیرا بطور یکنواخت در سطح مقره توزیع نموده و از تمرکز آن در نزدیکی محل اتصال هادی به مقره ممانعت می نماید. بدین ترتیب با جلوگیری از تخلیه جزیی اولا تولید پارازیت ها مزاحم فرکانسهای رادیویی منتفی شده و ثانیا خورده شدن سطح مقره به وقوع نمی پیوندد.این مقره در مناطقی که خطوط در ایستگاه های مخابراتی و رادیو وتلویزیون مستقر می باشند مورد استفاده قرار می گیرند.

 

برای مشاهده ی متن کامل، لطفا" به ادامه مطلب بروید...ادامه مطلب ...


دو شنبه 16 / 2 / 1392برچسب:, :: 20:34 ::  نويسنده : ahmad & saman

سوني نمونه اوليه از سيستم تامين انرژي جديدي توليد كرده است كه مي‌تواند انرژي لازم براي شارژ دستگاهي نظير تلويزيون را به صورت بي‌سيم و از طريق هوا انتقال دهد.
فناوري‌هاي بي‌سيم مخصوص ارسال و دريافت اطلاعات به صورت گسترده در انواع دستگاه‌هاي ديجيتالي و الكترونيكي مورد استفاده قرار مي‌گيرند و با اين وجود، كاربران همچنان مجبورند براي شارژ دستگاه الكترونيكي از كابل استفاده كنند. كابل‌هاي مخصوص شارژ دستگاه‌ها همچنان به عنوان يك ابزار لازم و ضروري مورد استفاده قرار مي‌گيرند، اما شركت سوني ادعا مي‌كند كه به زودي وابستگي دستگاه‌هاي الكترونيكي به كابل‌هاي برق را از بين خواهد برد.

سوني نمونه اوليه از سيستم تامين انرژي جديدي توليد كرده است كه مي‌تواند انرژي لازم براي شارژ دستگاهي نظير تلويزيون را به صورت بي‌سيم ارسال كند. شركت سوني در آزمايش‌هاي صورت گرفته موفق شد 100 ولت انرژي الكتريسيته را تا فاصله 50 سانتي‌متري به تلويزيون LCD با اندازه 22 اينچ برساند و آن را روشن كند.
اين دستگاه بر مبناي سيستم مغناطيسي رزونانسي فعاليت مي‌كند. بخش مركزي اين دستگاه كه وظيفه توليد انرژي را برعهده دارد و به اندازه 40 سانتي‌متر ساخته شده است، شامل يك سيم‌پيچ مركزي مي‌شود و علاوه بر آن يك سيم‌‌پيچ ثانويه را نيز در خود جا داده است كه به وسيله آن‌ها مدارهاي مغناطيسي ايجاد مي‌شوند. زماني كه سيم‌پيچ دوم در مدار مغناطيسي قرار مي‌گيرد، اين جريان موجب مي‌شود تا امكان ارسال نيروي الكتريسيته به صورت بي‌سيم فراهم مي‌شود.
 دو شنبه 15 / 2 / 1392برچسب:, :: 20:32 ::  نويسنده : ahmad & saman

جام جم آنلاين: پژوهشگران برزيلي در بررسي هاي خود نشان دادند که با توسعه دستگاه هايي مي توان جريان الکتريسيته را از رطوبت موجود در اتمسفر استخراج و از آن استفاده کرد.به گزارش مهر، دستگاه هايي را تصور کنيد که قادرند انرژي الکتريکي را از آسمان شکار کنند. همچنين تصور کنيد که سقف ساختمان ها از پانل هايي پوشيده شوند که بتوانند تخليه الکتريکي حاصل از رعد و برق را جمع آوري کرده و آن را به جريان الکتريسته قابل استفاده در مصارف خانگي تبديل کنند.

برای مشاهده ی متن کامل، لطفا" به ادامه مطلب بروید...ادامه مطلب ...


دو شنبه 14 / 2 / 1392برچسب:, :: 20:25 ::  نويسنده : ahmad & saman

 

سیستم های انتقال AC انعطاف پذیر که به FACTS معروف می باشند مفهوم و ایده جدیدی است که برای تقویت کنترل پذیری و توسعه ظرفیت انتقال شبکه ها، بکارگیری و استفاده از کنترل کننده ها و ادوات الکترونیک قدرت را توصیه و تشویق می نمایند. در واقع سیستم های FACTS قادر هستند که پارامترها و مشخصه های خطوط انتقال مانند امپدانس سری، امپدانس شانت، زاویه فاز که بعنوان محدودیت اصلی بر سر راه افزایش ظرفیت شبکه عمل می نمایند، کنترل کنند.
ایده اساسی که پشت مفهوم FACTS وجود دارد توانا نمودن سیستم انتقال از طریق فعال نمودن عناصر و اجزاء آن می باشد. در واقع FACTS دارای نقش اساسی در افزایش انعطاف پذیری انتقال توان و امنیت پایداری دینامیک سیستم های قدرت می باشد. کنترل کننده های FACTS با بکارگیری کنترل کننده های پر سرعت الکترونیک قدرت امکانات و قابلیت های زیر را برای سیستم قدرت ایجاد می نمایند.
 
برای مشاهده ی متن کامل، لطفا" به ادامه مطلب بروید...
 

 ادامه مطلب ...


الکتروتکنیک و الکترونیک
سامان و احمد
درباره وبلاگ

به وبلاگ ما خوش اومدین... احمد و سامان
آخرین مطالب
نويسندگان


آمار وب سایت:  

بازدید امروز : 16
بازدید دیروز : 743
بازدید هفته : 4920
بازدید ماه : 23553
بازدید کل : 451278
تعداد مطالب : 484
تعداد نظرات : 142
تعداد آنلاین : 1